Novinky

Novinky

Stále máme otevřeno

STÁLE MÁME OTEVŘENO. Nová vyhláška města Hodonína nás přinutila zrušit tabuli s kurzovním lístkem, kterou jste byli zvyklí vídat před směnárnou během otvírací doby. Takže to že nevidíte tabuli před směnárnou neznamená že máme zavřeno. Těšíme se na vaši návštěvu 

NOK, SEK, DKK

Řada českých bank přestala ze dne na den bez předchozího upozornění přijímat NOK,SEK,DKK. Tyto banky účty v NOK,SEK,DKK nadále vedou, ale provádí výhradně bezhotovostní operace. Neprovádí vklady a výběry v hotovosti. Je to svobodné rozhodnutí bank a nelze se mu jakkoliv bránit. Proč české (a nejen české) banky zastavily hotovostní operace v těchto měnách? Důvody jsou dva:

  1. Náklady. Populace v Dánsku a ve Švédsku významně omezuje používání hotovosti. Podíl hotovostních plateb je skutečně minimální, na rozdíl od německy mluvících nebo středoevropských zemí, kde se hotovost stále ve velkém používá. V praxi to znamená, že hotovostní transakce jsou pro tamní banky ojedinělé a banky je buď vůbec neprovádí nebo je opravdu významně zdražily. To má dopad i na české banky - pokud se české banky chtějí DKK nebo SEK v hotovosti zbavit a převést je na devizy, musí je transportovat do Dánska nebo Švédska a vložit je tam. To je ale drahé a komplikované. Proto se české banky rozhodly jejich příjem omezit.
  2. AML riziko. Nelze vyloučit, že v populaci mimo banky v Evropě je určité množství DKK a SEK hotovosti pocházejících z kriminální aktivity. Uplatnit tyto "špinavé" peníze bude pro ně velice těžké - zvláště v poslední době. Proto se zcela jistě budou snažit tuto hotovost legalizovat, vložit nebo směnit na jiné měny. V bankách to bude jistě těžké kvůli silným AML opatřením, proto není vyloučeno, že to budou zkoušet na směnárenském trhu v evropských zemích a budou ochotní akceptovat i méně výhodné kurzy. I české banky zaznamenaly v posledních měsících významný nárůst objemů vkladů DKK a SEK od směnáren a logicky mají obavu, zda tyto prostředky nepochází ze závadných zdrojů. Proto zcela jistě i toto byl důvod proč banky v rámci obezřetnosti příjem těchto měn raději zastavily.

GBP

Dne 30.9.2022 končí platnost papírových bankovek. Naše směnárny je již nevykupují. Je možné je zatím vyměnit v některých bankách.

Chorvatsko 1.1.2023 přijme EURo

od 1.1.2023 bude ukončena platnost chorvatských kun. Naše směnárna bude chorvatské kuny vykupovat do odvolání.

Představení nové 20 GBP polymerové bankovky

Dne 20.2.2020 bude do oběhu uveden nový vzor 20 GBP bankovky. Podobně jako u nového vzoru 5 a 10 GBP bankovky se bude jednat o polymerovou bankovku s řadou zvláštních ochranných prvků. Více informací je možno získat na stránkách Bank of England. Nový vzor 50 GBP bankovky se očekává v roce 2021.

Ukončení platnosti 50 NOK a 500 NOK

18.10.2019 bude ukončena platnost bankovek NOK (norské koruny) v hodnotě 50 NOK a 500 NOK. Tyto bankovky budou naše směnárny vykupovatpouze do 31.08.2019. Po tomto termínu již nebude možné v našich směnárnách tyto starší bankovky směnit.

Ukončení platnosti HUF 500

31.10.2019 bude ukončena platnost bankovky v hodnotě 500 HUF

Přijďte si všas zkontrolovat a bezplatně vyměnit Vaše dříve nakoupené HUF

Rádi Vám zkontrolujeme jestli se uvedené změny týkají i Vašich bankovek. Od 1.9.2019 už nebude možné v naší směnárně tyto bankovky směnit.

Ukončení platnosti HUF 1000

31.10.2018 bude ukončena platnost bankovky v hodnotě 1000 HUF vzor 2014

Přijďte si všas zkontrolovat a bezplatně vyměnit Vaše dříve nakoupené HUF

Rádi Vám zkontrolujeme jestli se uvedené změny týkají i Vašich bankovek. Po ukončení platnosti už nebude možné v naší směnárně tyto bankovky směnit.

Ukončení platnosti NOK

Dne 30.5.2018 bude ukončena platnost starších vzorů bankovek NOK (norská koruna) v hodnotě 100 a 200. Tyto bankovky budou naše směnárny vykupovat pouze do 31.12.2017. Po tomto termínu již nebude možné v našich směnárnách tyto starší bankovky směnit.

Rady pro cestu do Chorvatska

Cestujete do Chorvatska? Máme pro Vás dobrou zprávu. V Maďarsku byla v prosinci 2016 otevřena nová rychlostní silnice GYOR - CSORNA - SZOMBATHELY. Na této rychlostní silnici platí obvyklá maďarská dálniční známka v elektronické podobě. Cena za 10ti denní známku je 2975 HUF pro osobní automobil. Doporučjeme koupit známku až v Maďarsku za HUF. Pokud ji budete kupovat na Slovensku zaplatíte obvykle 14 EUR což znamená že zakoupením známky na Slovensku si připlatíte cca 100 kč. Maďarské forinty (HUF) a chorvatské kuny (HRK) máme na našich směnárnách celoročně. Slovenská dálniční známka se dá pořídit také on line na portálu EZNAMKA.SK maďarská dálniční známka na on line portálu EMATRICA.NEMZETIUTDIJ.HU Zde pro Vás přikládáme video z cesty po nové rychlostní silnici GYOR - CSORNA - SZOMBATHELY www.youtube.com/watch?v=meIxR0WaHac

Ukončení platnosti GBP a HUF

V květu 2017 bude ukončena platnost všech papírových bankovek hodnoty 5 GBP, v oběhu zůstanou pouze nové PLASTOVÉ bankovky hodnoty 5 GBP

Dne 31.července 2017 bude ukončena platnost některých maďarských bankovek v hodnotě 20.000 HUF 5.000 HUF 2.000 HUF.

Rádi Vám zkontrolujeme jestli se uvedené změny týkají i Vašich bankovek. Po ukončení platnosti už nebude možné v naší směnárně tyto bankovky směnit.

Přijďte si všas zkontrolovat a bezplatně vyměnit Vaše dříve nakoupené GBP a HUF

Slovenskou dálniční známku koupíte z pohodlí domova

Od 1.1.2016 byl na Slovensku ukončen prodej papírových dálničních známek. Od tohoto data se úhrada za použití slovneské dálniční sítě provádí prostřednictvím elektronické dálniční známky. To znamená, že se po úhradě poplatku zaregistruje SPZ vašeho vozidla do systému úhrady dálničních poplatků a kontrola je prováděna kamerovým systémem. Elektronickou dálniční známku zakoupíte na obvyklých místech na kterých se doposud prodávali papírové dálniční známky a nově také z pohodlí vlastního domova elektronicky na webové adrese EZNAMKA.SK a úhradu provedete bezhotovostně platební kartou.

Ukončení platnosti některých nominálů SEK a nové vzory v oběhu

Ode dne 1.10.2015 byly do oběhu uvedeny nové vzory SEK bankovek - jedná se o následující bankovky v hodnotě 1000, 200, 50 a 20. Platnost původních bankovek v nominální hodnotě 1000 (vzor 2006), 50 (vzor 2006) a 20 (vzor 1997) končí dne 30.6.2016. Od 1.7.2016 mohou být tyto bankovky vyměněny za nové vzory ve Švédské národní bance po zatím neomezenou dobu.

Nová bankovka 20 EUR

ECB představila 24. února 2015 novou 20 EUR bankovku jako třetí v pořadí ze série Europa. Do oběhu bude uvedena 25.listopadu 2015. Obě serie bankovek budou nyní obíhat souběžně a ukončení platnosti první serie bude oznámeno s dostatečným předstihem.

Konec platnosti 50 GBP

Dne 30.4.2014 bude ukončena platnost bankovky 50 GBP rok vydání 1994, po tomto datu již nebudeme tyto bankovky vykupovat.

Vytvořte si webové stránky zdarma!